MIST New York 2019 Regional Rankings


Overall Teams

  1. Tech Taqwa

  2. Noor al Stuy

  3. Harrislam

Overall Competitors

  1. Hajra Shaukat - Tech Taqwa

  2. Safiatu Diagana - Harrislam

  3. Sohail Sookram - Harrislam


Knowledge and Qur’an

Brothers' Quran Memorization Level 1

  1. Ashikul Islam - Dean 1st

  2. Yousef Allam - Al-Noor

  3. Youssef Attia - Tech Taqwa

Sisters' Quran Memorization Level 1

  1. Abeer Munshi - Tech Taqwa

  2. Noura Bhaghash - Tech Taqwa

  3. Rayane Hanchouche - Dean 1st

Brothers' Quran Memorization Level 2

  1. Hamza Siddiqui - Jannatul Lewis

  2. Tahmid Chowdhury - Noor Al Stuy

  3. Aitham Qasem - Al-Noor

Sisters' Quran Memorization Level 2

  1. Tahira Khan - QHSS Khalifas

  2. Sumaiyah Rahman - MDQ Academy

  3. Sarah Shalan - Al-Noor

Brothers' Quran Memorization Level 3

  1. Shadman Hussain - Tech Taqwa

  2. Areeb Anjum - Crescent Knights

  3. Zaid Kapadia - Valley Stream Eagles

Sisters' Quran Memorization Level 3

  1. Farha Ferdous - MDQ Academy

  2. Maryam Hoque - Crescent Knights

  3. Sana Elsayed - Laylatul Latin

Brothers' Quran Memorization Level 4

  1. Tashdid Hossain - Tech Taqwa

  2. Ahmed Aziz - Crescent Knights

  3. Adnaan Syed - Crescent Knights

Sisters' Quran Memorization Level 4

  1. Menattalla Attia - Najme Nest

  2. Bayane Hanchouche - Dean 1st

  3. Hafsa Rahman - Al-Noor

Knowledge Test 1

  1. Syeda Marzuqah Rahman - Noor Al Stuy

  2. Zawar Nadeem - Midwood Mu’minoon

  3. Hajra Shaukat - Tech Taqwa

Knowledge Test 2

  1. Rabia Akram - Harrislam

  2. Shezan Alam - Bronx Science Brigade 

  3. Suriya Islam - Tech Taqwa

Knowledge Test 3

  1. Usman Shahid - Selden Ilm Seekers - Sachem East

  2. Afrida Khalid - Harrislam

  3. Ishmat Tamima - Tech Taqwa

Knowledge Test 4

  1. Sohail Sookram - Harrislam

  2. Somaan Dar - Noor al-Stuy

  3. Youssef El Mosalami - Tech Taqwa


Arts


2D Art

  1. Yusra Rashidaza- Selden Ilm Seekers- Shoreham-Wading River High School

  2. Dina Uddin - QHSS Khalifas

  3. Yasha Zaman - Dawn of Dozo

3D Art

  1. Anisul Abedin - QHSS Khalifas

  2. Tasfia Rahim - Al-Noor

  3. Nowshin Arif - Harrislam

Fashion Design

  1. Amal Bhalli - Sewanhaka Siddeeqs

  2. Lena Khosrof - Tech Taqwa

  3. Safa Bilal - Half Hollow Hills Thundercolts

Graphic Design

  1. Ibraheem Qureshi - Selden Ilm Seekers - Mount Sinai

  2. Aaliyah Yunus - MDQ Academy

  3. Semrah Hussaini - Hicksville Heroes

Photography

  1. Maryam Rahman - Harrislam

  2. Manar Barghash - Fort Firdous

  3. Ayman Siam - Tech Taqwa

Culinary Arts

  1. Umema Tariq - Crescent Knights

  2. Sehrish Ali - Noor al-Stuy

  3. Mariam Balaghi - Laylatul Latin


Writing and Oratory

Short Fictional Story

  1. Anika Hashem - Noor al-Stuy

  2. Atia Ahmed - Harrislam

  3. Sabrena Khan - MDQ Academy

Extemporaneous Speaking

  1. Kelly Liu - Bronx Science Brigade

  2. Hajra Shaukat - Tech Taqwa

  3. Ali Taoube - Noor al-Stuy

Extemporaneous Essay

  1. Sunan Tajwar - Noor al-Stuy

  2. Ifra Khan - Midwood Mu'minoon

  3. Ayishah Khalid - Crescent Knights

Poetry Literature

  1. Safiyah Mumin - Al-Noor

  2. Raihana Sultana - Noor al-Stuy

  3. Hamnah Khan - Selden Ilm Seekers - Newfield

Original Oratory

  1. Ammad Jawed - Crescent Knights

  2. Irtesam Kha - Noor al-Stuy

  3. Uswa Anwar - TYWLS Tahminah

Prepared Essay

  1. Oasima Kazi - Al-Noor

  2. Sohail Sookram - Harrislam

  3. Ibraheem Qureshi - Selden Ilm Seekers - Mount Sinai

Poetry Spoken Word

  1. Safiatu Diagana - Harrislam

  2. Shahzadi Adeena - Ward Melville MSA

  3. Fareeha Tabassum - Noor al-Stuy


Brackets

Math Olympics

  1. Kunchaka Fonseka - Harrislam

  2. Adil Gondal - Noor al-Stuy

  3. Azwad Islam - Harrislam

Debate

  1. Noor al-Stuy

  2. QHSS Khalifas

  3. Al-Noor

Brothers’ Improv

  1. Tech Taqwa

  2. Al-Noor

  3. Noor al-Stuy

Sisters’ Improv

  1. Tech Taqwa

  2. Al-Noor

  3. Harrislam

MIST Bowl

  1. Noor al-Stuy

  2. Crescent Knights

  3. Tech Taqwa


Group Projects

Business Venture

  1. Bronx Science Brigade

  2. Al-Noor

  3. Crescent Knights

Science Fair

  1. Bronx Science Brigade

  2. Harrislam

  3. Al-MuTECHeen

Humanitarian Service

  1. Al-Noor

  2. Harrislam

  3. Noor al-Stuy

Social Media

  1. Harrislam

  2. Noor al-Stuy

  3. Tech Taqwa

Short Film

  1. Tech Taqwa

  2. Jannatul Lewis

  3. Noor al-Stuy

Sisters’ Nasheed/Rap

  1. Crescent Knights

  2. Dean 1st

  3. Al-Noor

Brothers’ Nasheed/Rap

  1. Tech Taqwa

  2. Noor al-Stuy

  3. Bronx Science Brigade


Basketball

Brothers' Basketball

1. Valley Stream Eagles

2. Al-Noor

3. Midwood Mu’minoon

Sisters' Basketball

1. Half Hollow Hills Thundercolts

2. Harrislam

3. MDQ Academy